Jezioro Dadaj

Najważniejszą atrakcją naszego ośrodka jest Jezioro Dadaj. Jest to jezioro morenowe należące do  Pojezierza Olsztyńskiego, znajduje się w dorzeczu Łyny (Dymer – Pisa – Łyna – Pregoła), 4 km od Biskupca.

  • powierzchnia: 1002 ha (w tym 15 wysp, największa Ostrów o powierzchni 10 ha)
  • długość: 8,5 km
  • szerokość średnia: 1,15 km
  • szerokość maksymalna: 2,8 km
  • maksymalna głębokość: 39,8 m

Dadaj to jezioro rynnowe o wydłużonym z północy na południe i mocno rozczłonkowanym kształcie, na którym znajduje się piętnaście wysp, w większości zadrzewionych, o łącznej powierzchni ok. 25,3 ha (największa ok. 10 ha). Dno faliste o licznych wzniesieniach, piaszczysto-żwirowe. Południowa odnoga zlewni jest znacznie płytsza od pozostałych jego części i jej głębokość nie przekracza 10 m.

Linia brzegowa bardzo dobrze rozwinięta, brzegi są łagodnie wyniesione, miejscami wysokie i strome, porośnięte kępami drzew, ale przeważnie bezleśne. Tylko w środkowej partii zachodniego brzegu rośnie las, z pozostałych stron jezioro otaczają pola uprawne i łąki. Od południa duży półwysep z dwoma cyplami, na jednym z nich znajduje się grodzisko staropruskie.

Do jeziora Dadaj wpływają Biesowa Struga, Czerwonka i Dymer, wypływa natomiast rzeka Dadaj, kierująca się do Jeziora Tumiańskiego i jeziora Pisz.

 

Plaża Słoneczny Brzeg

Słoneczny Brzeg to piaszczysta plaża znajdującą się przy naszym ośrodku. Plaża jest strzeżona przez profesjonalnych ratowników oraz posiada wygrodzoną strefę dla najmłodszych. Na plaży znajdują się boiska do siatkówki, wypożyczalnia sprzętu wodnego, duży plac zabaw dla dzieci oraz siłownia zewnętrzna. Nasza plaża to też miejsce aktywnych sportów wodnych. Na miejscu funkcjonuje szkoła windsurfingu. Na plaży zlokalizowane są też punkty gastronomiczne tj. Tawerna na Brzegu i Bar Szanta.

 

Warmińskie i Mazurskie miasta i miasteczka

Bardzo istotny walorem naszego ośrodka jest jego położenie w pobliżu historycznej granicy Warmii i Mazur, co daje naszym Gościom możliwość korzystania z uroków tych dwóch krain geograficznych. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia znajdujących się w pobliżu miast, w których klimat Warmii i Mazur jest wszechobecny, tych większych jak: Olsztyn, Szczytno, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn, Mrągowo oraz tych mniejszych: Biskupiec, Barczewo, Jeziorany, Bisztynek, Reszel, Korsze. Każde z tych miast jw. Stanie zaoferować Państwu niezapomniane wspomnienia.